هوشمندسازی هتل چگونه انجام می شود؟ هتل هوشمند چه مزایای دارد؟ چگونه هتل هوشمند داشته باشیم؟ آیا هوشمندسازی هتل باعث افزایش جذب توریست و مهمان در هتل می گردد؟ ما در شرکت دانش بنیان هوشمندسازی هانتا ضمن پاسخ به سوالات شما، ویژگی های هتل هوشمند به سبک هانتا را برای شما بیان می کنیم.

در هوشمندسازی هتل به جای استفاده و کنترل تجهیزات به صورت سنتی از تجهیزاتی ویژه با ساختاری خاص به منظور کنترل و مانیتورینگ تجهیزات و تاسیسات هتل استفاده می شود.

با هوشمندسازی هتل می توانیم به جای مدیریت تجهیزات به صورت سنتی و دستی، سیستم ها و تجهیرات هتل را با استفاده از نرم افزار های گرافیکی و از طریق اینترنت و حتی خارج از هتل مدیریت و کنترل کنیم. کنترل هوشمند هتل شامل دو بخش اصلی زیر می باشد :

الف- کنترل فضاهای داخل اتاقها
ب- کنترل فضاهای عمومی

الف-کنترل فضاهای داخل اتاق ها در  (GRMS) :

سیستم های کنترلی فضاهای داخل اتاق ها شامل موارد زیر می باشد:

 • سیستم کنترل تردد و قفل درب
 • کنترل روشنایی و تجهیزات برق رسانی
 • کنترل سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش
 • کنترل سیستم صوت و امکانات صوتی

سیستم کنترل تردد و قفل درب در سیستم هوشمندسازی هتل خانه هوشمند هانتا:

در سیستم کنترل تردد خانه هوشمند ایرانی هانتا در هوشمندسازی هتل ، با حضور فرد در هتل ، یک کارت مغناطیسی به وی اختصاص داده خواهد شد. کافی است هنگام ورود به اتاق، مهمان کارت را به کارت خوان کنار در نزدیک کرده و در صورتی که در آن تاریخ و ساعت وی به آن اتاق اجازه دسترسی داشته باشد، کارت توسط کارت خوان شناسایی می گردد و درب اتاق باز خواهد شد . همچنین زمان ورود وی از طریق شبکه برای بخش پذیرش هتل ارسال و در سیستم ثبت می گردد. در این نوع کنترل بر خلاف سیستم سنتی که قفل به صورت مستقل فعالیت می نمود اطلاعات از طریق یک سیستم یکپارچه برای سیستم مدیریت هتل و بخش پذیرش ارسال می گردد و بدین ترتیب می توان کلیه ورود و خروج ها به اتاق اعم از مهمان، خدمتکار و … را تحت نظارت قرار داد. همچنین قسمت پذیرش می تواند در هر لحظه به صورت انلاین هر کارتی را فعال یا غیر فعال نماید.

سیستم ورود و خروج هتل هوشمند

سیستم ورود و خروج هتل هوشمند

سیستم کنترل انرژی در هتل هوشمند هانتا:

در واحدهای هتل جهت برق رسانی از ۲ خط مجزا استفاده می گردد. یک خط برق همیشه در حالت برق دهی می باشد و با وارد یا خارج شدن شخص از اتاق ، این خط برق قطع نخواهد شد.تجهیزاتی مانند یخچال و روشنایی ورودی داخل واحد به دلیل نیاز دائمی به برق از این طریق تغذیه خواهند شد. خط دیگر برق با حضور شخص در واحد فعال خواهد گردید. بعد از وارد شدن به اتاق، چراغ ورودی بالای درب توسط سنسور تشخیص حرکت روشن خواهد گردید . بعد از قرار دادن کارت مغناطیسی در محل نگهدارنده کارت، برق داخل اتاق به طور کامل برقرار خواهد گردید. کارت هولدرها به صورت یک سوئیچ قطع و وصل عمل می کند. که در صورت برداشتن کارت از کارت هولدر در هنگام خروج از اتاق، برق اتاق قطع خواهد شد.

سیستم DND/MUR :

جهت رفاه مهمانان هتل، در کنار تخت پانل کنترلی نصب می شود که این پانل کنترل قابلیت های مختلفی را در اختیار مهمان قرار می دهد . توسط این پانل می توان “حضور خدمتکار” و یا وضعیت “مزاحم نشوید” را به اطلاع پذیرش و بخش های مربوطه هتل رساند. کلید DND/MUR که در بیرون از اتاق نصب می گردد به خدمتکار این اجازه را می دهد که حضور خود را از طریق زنگ به اطلاع شخص برساند. چنانچه بر روی این پنل چراغ سبز رنگ مربوط به اجازه به خدمتکار جهت حضور در اتاق روشن باشد ، خدمتکار می تواند وارد اتاق شود. اما چنانچه چراغ قرمز رنگ مربوط به “مزاحم نشوید” روشن باشد ، خدمتکار نمی تواند وارد اتاق شود و زنگ مربوطه نیز غیر فعال می گردد.

کنترل روشنایی:

بعد از ورود مسافر به اتاق خود و قرار دادن کارت مغناطیسی در محل کارت هولدر، روشنایی در اتاق برقرار خواهد گردید. در واحد های هتل به طور استاندارد خطوط زیر جهت روشنایی و برق رسانی تجهیزات به صورت زیر در نظر گرفته می شود :

 • روشنایی های کنار تخت خواب
 • آباژور
 • روشنایی سقفی
 • روشنایی ورودی
 • روشنایی بالکن
 • روشنایی سقفی سرویس بهداشتی
 • روشنایی بالای آینه سرویس بهداشتی

سناریوها در سیستم هوشمندسازی هتل هانتا:

با استفاده از کلیدهای هوشمند در داخل اتاق ها می توان کلیه بخش های مختلف الکتریکی اتاق را کنترل نمود. کلید هوشمند دارای یک رابط آزاد، برنامه پذیر برای کارهای چند منظوره می باشد، بدین معنا که می تواند تمام نیاز های فردی و گروهی ساختمان هوشمند را برآورده سازد. کنترل روشنایی اتاق، دیمر ،کنترل سرمایش و گرمایش، پرده ، کنترل صوت و قابلیت سناریو پذیری از جمله توانایی های کلید هوشمند می باشد .با هوشمندسازی هتل و در اتاق های هتلی به کمک امکان تعریف سناریو، می توان شرایط سناریو های مختلفی را برای اتاق تعریف کرد تا بتوان شرایط مطلوب را برای شخص ایجاد کرد. به عنوان مثال با فشار دادن کلید مربوط به سناریوی تماشای فیلم، چراغ های اصلی و پرنور خاموش و چراغ های کوچک روی دیوار روشن می شود. در صورت استفاده از کلیدهای هوشمند ریموت دار، مهمان می تواند با استفاده از ریموت کنترل کلیه بخش های فوق را کنترل نماید. علاوه بر این با استفاده از کلید های هوشمند دارای نمایشگر می توان پیغام های مستقل ساعت، تاریخ، شدت نور، دما و وضعیت آب و هوا و .. را نمایش داد.

قیمت هوشمندسازی هتل

کنترل سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش :

استفاده از ترموستات هوشمند به همراه کلید های کنترلی یا استفاده از کلیدهای هوشمند دارای ترموستات داخلی(به همراه ریموت) جهت کنترل هوشمند سیستم تهویه هوا و گرمایش و سرمایش داخل اتاق ها پیشنهاد می شود. همان طور که در قسمت کنترل روشنایی نیز ذکر گردید یک سری از کلید های هوشمند توانایی مدیریت سرمایش و گرمایش را نیز دارند. این کلیدها دارای سنسور داخلی دما می باشند و دمای اتاق از طریق نمایشگر تعبیه شده بر روی کلید نشان داده می شود. با فشار دادن کلید مربوطه امکان کنترل سیستم های تهویه هوا از ساده ترین تجهیزات تا پیچیده ترین آن ها امکان پذیر می باشد. علاوه بر این با استفاده از کلیدهای هوشمند می توان به سیستم مدیریت مرکزی ساختمان متصل شد و بدین ترتیب می توان به عنوان مثال از قسمت پذیرش هتل فن کویل ها را روشن یا خاموش کرد و دمای مطلوب اتاق را تنظیم نمود.

هوشمندسازی هتل

سیستم تهویه هوشمند هتل

کنترل سیستم صوت و امکانات صوتی :

از امکاناتی که یک اتاق هتل هوشمند می تواند داشته باشد ، سیستم پخش صدا است. به این صورت که یک outlet audio به همراه بلندگو در نظر گرفته می شود تا شخص با اتصال سیستم پخش صدا مانند لپ تاپ ، Player MP3 و …  موزیک خود را گوش بدهد. از دیگر امکاناتی که می توان در یک اتاق برای رفاه میهمان در نظر گرفت ، نصب یک دستگاه رادیو است که حتی می توان با راه اندازی شبکه رادیویی محلی هتل از امکانات صوتی و خبری آن بهره جست. با نصب جک IPod درون اتاق می توان از امکانات خاص سیستم مولتی مدیای IPod APPLE و پخش موسیقی استفاده کرد که از تجهیزات لوکس در یک اتاق محسوب می گردد. این دستگاه قابلیت شارژ وسیله موردنظر را نیز خواهد داشت . بدین وسیله علاوه بر گوش دادن به موسیقی دلخواه می توان دستگاه موردنظر را نیز شارژ نمود.

تجهیزات دیگر هتل هوشمند هانتا :

میهمان هتل باید دسترسی آسان به کلیه امکانات برق ، تلفن ، شبکه ، صدا و تصویر در اتاق خود داشته باشد. همچنین جهت راحتی تمام مسافران که از سراسر دنیا به هتل ها می آیند از خروجی های یونیورسال استفاده می گردد تا بتواند محدودیت ها را رفع کند. استفاده از کلید و پریزهای مخصوص هتلی خانه هوشمند هانتا در رنگ های و طرح های منحصر به فرد نیاز مهمانان در زمینه استفاده از امکانات فوق مرتفع خواهد شد.

ب- کنترل فضاهای عمومی در هوشمندسازی هتل به سبک هانتا

سیستم های کنترلی فضاهای عمومی خانه هوشمند هانتا شامل موارد زیر می باشد:

 • کنترل روشنایی
 • کنترل سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش
 • کنترل صوت و امکانات صوتی

کنترل روشنایی :

جهت کنترل روشنایی راهروها و لابی و سایر فضاهای عمومی مرتبط به روش های زیر می توان عمل کرد:

 • استفاده از سنسورهای حرکتی که در صورت تردد افراد در در آن فضاها فرمان روشن شدن به چراغ های مرتبط را ارسال می کند.
 • استفاده از سنسورهای سنجش شدت نور (لوکس میتر) در خارج از ساختمان که مبنای این روش نهایت استفاده از میزان روشنایی روز و نتیجه ی آن کاهش چشم گیر مصرف برق در طول دوره می باشد. بدین ترتیب که این سنسور فرمان on/off از طریق سوییچ یا فرمان دیم از طریق دیمر به تجهیزات روشنایی این فضاها ارسال می کند.
 • کنترل مرکزی تجهیزات روشنایی توسط شخص (پذیرش یا لابی من) از طریق نرم افزار مرتبط نصب شده بر روی کامپیوتر یا سیستم های کنترل مرکزی مرتبط با شبکه مانند تاچ پنل هانتا امکان پذیر می باشد. به این طریق که به دلیل وجود شبکه بین تمامی تجهیزات هوشمند، امکان کنترل مرکزی آن ها حتی خارج از آن فضا از طریق اینترنت امکان پذیر می باشد.
 • تعریف سناریو با توجه به نوع کاربری فضاها و زمان استفاده از آن ها. به عنوان مثال چراغ های راهروهای اصلی و راه پله ها در طول شبانه روز روشن باشد.

کنترل سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش:

در سیستم هوشمندسازی هتل هانتا از طریق نصب سنسورهای دما و رطوبت و سنسورهای کیفیت هوا در داخل و خارج و اتصال این سنسورها به شبکه، کنترل مرکزی روی سیستم های موردنظر اعمال نمود. بدین طریق که این سنسورها با اندازه گیری دایم دما و رطوبت و کیفیت هوای این فضاها و ارسال اطلاعات به سیستم مرکزی که نرم افزار کنترلی بر روی آن نصب شده می باشد، در نتیجه تحلیل این اطلاعات توسط نرم افزار و برنامه های کنترلی از پیش تعیین شده، فرمان های لازم جهت خاموش/روشن شدن یا کاهش و یا افزایش دور و یا تولید گرما و یا سرما از طریق تجهیزات مرتبط به سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش ارسال می شود. در صورت نیاز می توان با تعریف سناریو، با توجه به کاربری فضاهای عمومی یا با توجه به ست پوینت های تعریف شده زمان روشن یا خاموش بودن تجهیزات مربوطه را در زمان بندی های مشخص ( تعیین ساعت و تاریخ خاموش و روشن شدن) تعیین نمود.

کنترل صوت و امکانات صوتی:

در فضاهای عمومی هتل با نصب بلندگوهای مختص هر فضا با توجه به کاربری آن فضاها جهت پخش موسیقی یا اعلان عمومی به صورت کنترل مرکزی می توان اقدام نمود. در این گونه فضاها با زون بندی هتل به زون هایی با کاربری یکسان می توان کنترل راحت تری بر روی این فضاها داشت. به عنوان مثال می توان با تعریف یک زون جهت لابی های هر طبقه، در طول ساعات شبانه روز موسیقی ملایم برای افراد حاضر در این فضاها پخش نمود به طوری که برای سایر افراد ایجاد مزاحمت نکند.

مباحث بالا گوشه ای از امکانت سیستم هوشمندسازی هتل هانتا بود. در صورتی که مایلید در زمینه هوشمند سازی هتل و قیمت هوشمندسازی هتل مشاوره و اطلاعات کسب نمایید کافی است با مشاورین و کارشناسان ما در خانه هوشمند هانتا تماس بگیرید تا بهترین پکیج را با مناسب ترین قیمت به شما معرفی کنند و شما نیز هتلی هوشمند در کلاس جهانی داشته باشید.