خانه هوشمند بیسیم و خانه هوشمند باسیم دو سبک هوشمند سازی ساختمان هستند که هر کدام معایب و مزایایی دارند ولی مزایای استفاده از خانه هوشمند باسیم به مراتب بیشتر است و برتری های بیشتری نسبت به خانه هوشمند بی سیم داراست. در ادامه مطلب قصد داریم با جزئیات بیشتری این موارد را برای شما بیان کنیم.

در خانه هوشمند باسیم یک تابلو برق هوشمند داریم و کابل ارسال و دریافت دیتا که تجهیزات را به هم مرتبط می کند که این مکانیزم استفاده از کابل دیتا در هر کدام از پروتکل های سیمی “Modbus” ،  “Knx” و “BACnet” متفاوت است. در خانه هوشمند هانتا ما هوشمند سازی را با استفاده از تمام پروتکل های باسیم انجام می دهیم. در خانه هوشمند بیسیم خبری از کابل نیست و هوشمندسازی با استفاده از پروتکل های بی سیم مانند “wifi” ، “zigbee” و “z-wave” انجام می شود. خانه هوشمند هانتا توانایی هوشمندسازی به صورت بیسیم با تمام این پروتکل ها را نیز دارا می باشد. در ادامه مطلب مزایا و معایب استفاده از خانه هوشمند بی سیم و با سیم را بیان می کنیم.

مزایای خانه هوشمند باسیم نسبت به خانه هوسمند بیسیم

امنیت :

خانه هوشمند سیمی از نظر نفوذناپذیزی و هک نشدن یک سروگردن سرتر از خانه هوشمند بیسیم است. در خانه هوشمند بی سیم با حضور در منزل و اطراف آن بطور پیش فرض در شبکه هوشمند قرار دارید. همانطور که همین الان اگر شما وای فای موبایل خود را روشن کنید می توانید شبکه های اطراف خود را ببینید. و چه بسا با تعدادی از نرم افزارهای هک وای فای به آن ها نیزمتصل شوید. همین امر نفوذ پذیری به خانه هوشمند شما را بسیار راحت می کند.

امنیت در خانه هوشمندعملکرد بدون مشکل در شرایط قطع برق و اینترنت :

در متد بی سیم تنظیمات خانه هوشمند مانند سناریو ها در سرور شرکت سازنده ذخیره می گردد که از دید امنیتی و همچنین نقص عملکرد در زمان قطع اینترنت یک عیب غیرقابل چشم پوشی است. در صورتی که در خانه هوشمند سیمی تنظیمات در ماژول های موجود در خانه ذخیره شده است و در صورت قطع اینترنت بصورت لوکال به کار خود ادامه می دهد.

هرینه راه اندازی ارزان تر:

ما در خانه هوشمند هانتا به نحوی عمل کرده ایم که هزینه راه اندازی یک خانه هوشمند باسیم کم تر از بیسیم باشد. اغلب ما در نگاه اول تصور می کنیم که خانه هوشمند بی سیم روی بستر سیم کشی سنتی نصب می شود بنابراین هزینه خرید و اجرای کابل انتقال دیتا و سیم مصرفی کمتر می شود. اما اگر از دید فنی این موضوع را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که برخلاف تصور ما خانه هوشمند باسیم ارزاتر از بی سیم است آن هم به دلایل زیر:

  1. با حذف کابل شبکه برای انتقال اطلاعات نیازمند تهیه قطعات الکترونیکی با توجه به پروتکل تجهیزات هوشمند برای دریافت و ارسال اطلاعات در هر یک از تجهیزات خانه هوشمند بی سیم هستیم.
  2. با حذف تابلو برق هوشمند و نبود قطعات (ماژول )های تابلویی عملا ما وظایف آنها را در داخل سایر تجهیزات خانه هوشمند به انجام می رسانیم به طور مثال رله های عملگر که بناست لامپ را روشن و خاموش کنند به جای تابلو برق هوشمند در داخل کلید قرار می گیرند.
  3. به دلیل کمبود فضا در برخی تجهیزات به طور مثال کلید های روشنایی مجبور به استفاده از قطعات با تکنولوژی بالاتر هست که فضای کمتری اشغال شود که این امر موجب افزایش مجدد هزینه تولید می گردد .
  4. به دلیل فعالیت شرکت های چینی در بازار کشور که اغلب به  صورت بیسیم کار می کنند و تبلیغات وسیع این شرکت ها در مورد خانه هوشمند بی سیم این باور را در مصرف کننده به وجود آورده اند که خانه هوشمند باسیم نیاز به هزینه بالاتری برای راه اندازی دارد، در حالی که با بررسی فنی به راحتی متوجه خلاف این قضیه می شوید.

صرفه جویی در هزینه در خانه هوشمند

عملکرد بهتر و سریع تر:

سرعت عملکرد ارسال و دریافت دیتا در بستر سیمی بیشتر خواهد بود. خانه هوشمند بی سیم در مقایسه با هوشمند سازی با بستر سیمی از سرعت کمتری برخوردار بوده و دارای تاخیر (دیلی) می به ویژه در زمانهای اوج ترافیک مصرف داده و اشغال پهنای باند با توجه به گسترش روز افزون تعداد دستگاه های مصرف کننده دیتا در منزل این عملکرد کندتر نیز می شود.

عدم اختلال در کارکرد:

یعضی تجهیزات باعث اختلال در سیستم خانه هوشمند بیسیم می شود. مانند یک ریموت رادیویی که با اشغال فرکانس باعث می شود دیگر تجهیزات قابلیت ارسال و دریافت دیتا را نداشته باشند. یا دستگاه هایی که پارازیت و نویز ایجاد می کنند باعث اختلال در شبکه بی سیم می شوند. در حالی که در خانه هوشمند باسیم این مشکلات وجود ندارد.

ایده ‌آل برای فضاهای بزرگ:

سیستم‌هایی که از تجهیزات سیمی استفاده می‌کنند می‌توانند نسبت به سیستم‌ های بی‌سیم، حسگرهای بیشتری داشته باشند. همچنین می‌توانند بین چندین ساختمان بر روی یک ملک بزرگ، گسترده شوند.

هزینه نگهداری پایین تر :

در خانه هوشمند باسیم بعد از راه انداری اولیه، صاحب خانه دیگر نگرانی در مورد نگهداری تجهیزات و شارژ و تعویض مرتب باتری ها که در خانه هوشمند بیسیم امری متداول است، ندارد.

ارتباط عالی بین تجهیزات:

مهم ترین ویژگی سیستم های کابلی یا باسیم این است که ارتباط بین Device ها به خوبی برقرار می شود و در سیستم قطعی وجود ندارد. این ویژگی برتری است که استفاده از سیستم خانه هوشمند باسیم را به یک اولویت تبدیل می کند.

نداشتن امواج مضر برای سلامتی:

به لحاظ ایمنی و سلامت امواج مضر وای فای و الکترو مغناطیسی ناشی از تجهیزات هوشمند سازی بی سیم که در جای جای منزل قرار دارند باعث آسیب رساندن به سلامت ساکنین در بلند مدت می شود در حالی که در سیستم های باسیم خبری از این امواج مضر نیست.

مزایای خانه هوشمند بیسیم نسبت به خانه هوشمند باسیم

نصب سریع و آسان:

نصب تجهیزات یک سیستم بی‌سیم آسان است زیرا نیازی به کنده کاری و سیم‌کشی ندارد. در اغلب موارد، سیستم‌های بی‌سیم بعد از نصب به  درستی کار می کنند که به این ترتیب هزینه‌ های بالای نصب را نخواهند داشت. سنسورهای اضافی و دوربین‌ها به راحتی نصب می شود. در کل سیستم‌ های بی‌سیم به چیزی بیش از یک پیچ‌گوشتی برای سوار کردن بخش ‌های مختلف نیاز ندارند.

جابه جایی و انتقال راحت:

از آنجا که هیچ سیمی روی دیوارها و یا داخل آنها قرار نمی گیرد، بنابراین تجهیزات سیستم وایرلس را به آسانی می توان جا به جا کرد. در صورتی که به صورت اجاره ای در یک منزل یا واحد اداری و تجاری ساکن هستید، می توانید سیستم‌ های هوشمند بی سیم را به محل جدید زندگی و کسب و کار خود ببرید و با کمترین هزینه دوباره راه اندازی نمایید.

نتیجه گیری: خانه هوشمند باسیم یا بیسیم؟

با توجه به مزایا و معایب بیان شده در بالا و با یک حساب سرانگشتی ساده به این نتیجه می رسیم که خانه هوشمند باسیم به مراتب بهتر و به صرفه تر از خانه هوشمند بیسیم است. امنیت بالا، ارزان تر بودن،ارتباط عالی بین تجهیزات، سرعت بیشتر، نداشتن امواج مضر و عدم اختلال در کارکرد نسبت به تنها دو مزیت خانه هوشمند بیسیم که نصب و جابه جایی آسان است، برتری بی چون و چرای خانه هوشمند باسیم را نشان می دهد. ما در خانه هوشمند ایرانی دانش بنیان هانتا برای ارائه خدمات هوشمندسازی با سیستم نرم افزاری و سخت افزاری ساخت داخل که هزینه نصب کمترو پشتیبانی عالی تری نسبت به برندهای چینی و خارجی بازار دارد، آماده ارائه خدمات به شما هستیم. کافی است تنها با ما تماس بگیرید.